Kategoriler

Hüseyin DURMUŞ Kategoriler

Tarih 14 Şub 2020 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

Parkta Yaşayan İhtiyar

Parkta Yaşayan İhtiyar Anodolunun küçük bir kasabası. Kış ayının çok şiddetli geçtiği bir gece. Fırtınalı bir havada kar tipisi bu küçük kasabayı beyaz örtüyle kapladı. Bütün gece göz gözü görmeyen havadan sonra sabah ilk ışıklarını horoz sesleri kuş cıvıltılarıyla ortalığa saçtı. Kasabada hareketlenme başladı. Hafta sonu tatil olduğu için sokaklarda sütçü, gevrekçi, arada sırada nadir […]

Tarih 26 Haz 2019 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

Bedava yemek yeme yolları!

Sıkıcı bir yaz. Havalar alabildiğine sicak. Bir taraftan da yaz okulu. Bu yaznasıl geçer böyle. Hem iş hem okul hem sıkıntılar. İnsanlar imtihan için gelmiş. Yine de şikayet etmemeliydi kendi halinden.

– Merhaba 2 kişilik odanız var mı acaba?
– Var efendim, kimlik alayım.
– Buyurun, ücret ne kadar?

Tarih 8 Haz 2019 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

Sevmekten Korkulur mu?

Anadolu’da küçük bir kasabanın hastane poliklinigi önü. 1974 yılları henüz kasabalarda yeteri kadar doktor olmadığı için hastalar ister istemez hastane poliklinikleri önünde sırayla muayeneye giriyorlardı. lise öğrencisi olan genç kız ve oğlan bir hastanın yanında duruyorlardı. Kravatlı resmi giyimli biri genç olanın yanına yaklaştı:
– Baban nerede Mehmet? Çok acele onunla konuşmam gerek.

Tarih 23 May 2017 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

Zeytin Gözlü

Ailede büyük bir sevinç vardı. Çok mutlu olmuşlardı. Yıllar sonra bir erkek, dört kız çocukları olmuştu. Ama bu başkaydı onlar için. Hamilelik dönemi çok güzel geçmiş ve anne, baba büyük bir umutla yeni doğacak çocuklarını bekliyorlardı. Sağ salim gelmesi durumunda kurban keseceklerdi. Bu son çocuk, daha başka çocuk düşünmeyiz diyorlardı. Oğlan olursa onun için kurban keseceklerini söylediler günlerce. Allah istediklerini aileye sunmuştu. Aile arzularına ulaşmış, son çocukları erkek olarak dünyaya gelmişti.

Tarih 20 Ağu 2014 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

YAPAMAZDI

Yıllar ne kadarda çabuk geçmişti. Emekli öğretmen Ahmet Bey, salonda oturmuş, bir taraftan çayını içiyor, diğer taraftan da öğretmenlik yaptığı dönemdeki notlarına göz atıyordu. Bir ara üzerine önemli diye not aldığı mektubu tekrar okumaya başladı. Hala aynı heyecanla okuyor gibiydi. Üzerinden 6 yıl geçmişti. Ona göre iyi ki öğretmenliğinin son yıllarına denk gelmiş bir olaydı bu.

Tarih 27 Tem 2014 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

JAPON GÜLÜ

Sabah erken kalkmış ve salondan dışarıyı seyrediyordu Ahmet Bey. Henüz güneş doğmuş ve balkonundaki çiçekleri ısıtmaya başlamıştı. Birden Japon gülünün kendisine doğru baktığını gördü. Japon gülü ona küsmek üzereydi balkonda. Çünkü Japon Gülünü akşam içeri alması gerekirken haylazlık yapmıştı ve onu salona almamıştı.

Tarih 18 Eki 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

RÜZGARLA GELEN

Dışarıda yağmur alabildiğine hızlanmış, neredeyse fırtına ağaçların dallarını koparıp atacak gibi çok şiddetli esiyordu. Ahmet Bey, dalgın gözlerle camdan dışarıyı seyrediyordu. Oturmuş olduğu koltuğundan kalktı. Ağır adımlarla cama doğru yürüdü. Bir taraftan şimşekler çakıyor, gökyüzü sanki yarılacakmış gibi gümbürdüyordu. Hafif buğulanan camı elinin içiyle silmeye başladı. Bir elinde içinden buğular çıkan saplı su bardağına koymuş olduğu çayı yudumluyordu.

Tarih 16 Eki 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

SİGARADAN FASILLAR

Ahmet Bey sabah erkenden uyanmış, balkonda sabah kahvaltısı
için hazırlık yapıyordu. Sağlıklı, sağlam ve ayakta kalmak zorundaydı. Eşinden
on bir yıl önce boşanmış, yalnız yaşıyordu. Sağlığına dikkat etmesi
gerekiyordu. Beslenmesine çok dikkat ediyor. Allah ne verdiyse kahvaltısını,
akşam yemeğini kesinlikle aksatmıyordu. İki kızı vardı. Ancak kızları
babalarına kızdıkları için konuşmuyorlardı. Babalarına küsmüşlerdi.

Tarih 7 Eyl 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

SEVGİYİ ARAMAK

Bir pazar sabahı. Sabah erkenden kalkmış, akşamdan verdiği karar gereği yürüyüşe çıkacaktı. Balkondan dışarıya bakıyordu.
– Bugün hava yağmurlu, en iyisi mi şemsiyemi yanıma alayım, dedi.
Mustafa Bey, evden çıktı. Kendisi İlahiyat kavşağında oturuyordu. Amacı Üçyol’a kadar yürümekti.

Tarih 7 Eyl 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

ANILAR

İnsanlar her zaman bir nedenden dolayı hatırlanmayı hep isterler. Ancak bu hatırlanmanın sonunda sonuçlar bazen hep mutlu olmuyor ne yazık ki! Mutlu oluyorsunuz arandığınız için. Hüzünleniyor; kederleniyor, hatta keşke dediğiniz an oluyor… Gözünüzden yaşlar akıyor…
Geçirmiş olduğum ameliyat nedeniyle evime bir taraftan öğretmen arkadaşlarım geçmiş olsun