Kategoriler

Makaleler Kategoriler

Tarih 27 May 2020 Kategori: Burhan Aksu

MAĞFİRET NEDİR?

MAĞFİRET NEDİR? Allahütealâ’nın mağfiret etmesi demek, kişinin günahlarını, kişinin talebi üzerine Allah’ın affetmesi; devrin imamının talebi üzerine de bir defa daha affetmesi demektir. Mağfiret Nebi Resuller olan asıl devrin imamlarına tabiiyet anında gerçekleşince şefaat, tabiiyet Veli Resuller olan vekil devrin imamlarına yapılınca gerçekleşince himmettir. Her ikisi de mağfireti yani günahların sevaba çevrilmesi demek olan şefaati […]

Tarih 26 Kas 2019 Kategori: Filiz Kalkışım Çolak

12 Eylül Harekatı

12 Eylül Harekatı 24 Ocak kararlarının uygulanmaya koymasındaki en nitekim karar 12 Eylül Darbesiydi.Aylar öncesinden alınan darbe kararı ardından onca gencin ölümü yokedilmesi birbirini kırması ,darbeci hainlerin işine geliyordu .Olayın perde arkasında ”Bizim çocuklar işi başardı! ”sözlerinin esas sahibi Amerika vardı elbet!Artık demokrasi ve araçları işlevselliğini yitirmiş ,yönetim askerin eline geçmişti!Plan öyle tutmuştu ki ,ülke […]

Tarih 17 Eki 2019 Kategori: Bahar Sarıkaya

Oyun Oynamanın Çocuklara Kazandırdığı 20 Altın İlke

Çocuk için vazgeçilmez bir yaşama biçimi olan oyun , çocuğun en doğal öğrenme aracıdır. Oyun çocuklar için keşfetme , öğrenme ve kendini ifade edebilmenin en iyi yöntemlerinden bir tanesidir.
 
Neden oyun?
Çocuk dış dünya ile ilgili merak ettiklerini öğrenmeye çalışırken çevresindeki bireylerden aldığı cevaplar onu pek tatmin etmez.  İşte çocuk anlamlandıramadığı ve tatmin olmadığı cevaplar sonrasında oyuna kaçar. 

Tarih 16 Eki 2019 Kategori: Filiz Kalkışım Çolak

Sözel Şiddet (Küfür)

Sözel Şiddet (Küfür)   Bahar SARIKAYA- 1. Sınıf Öğretmeni Yıllardır kafama takılan  bir soru var. Çocukları “küfür” ü öğrenmesinin sebebi neden okul olarak bilinir ?   Bu sınırı çizmek son derece önemli.  Çünkü okulda öğretmenden öğrenilecek şeyler ile evde anne babadan ve aile fertlerinden öğrenilecek şeyler birbirinden farklı.   Kulağa basit gelen ancak göz ardı […]

Tarih 3 Eki 2019 Kategori: Bahar Sarıkaya

Öğretmenler Marstan Veliler Merkür’ den

Toplumsal olarak alışılagelmiş çatışma potansiyeli olan gelin-kaynana,karı-koca, anne-çocuk ilişkisi gibi önemli iletişim noktalarından biri de öğretmen-veli arasındakidir. Bu tip ikili ilişkilerde iletişim dilinden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar çoğu zaman tarafların birbirinden olan beklentilerinin karşılık bulmamasına neden olmaktadır. Günümüzde öğretmenler ve veliler arasındaki iletişim eskiye nazaran daha yoğun bir hal almıştır ancak bu durum kimi velilerin çocuklarının hayatındaki

Okulların kapanıp ara tatile girdiğimiz günlerde annelerin en sık kullandığı cümle herkesin çocuğu okudu, okuyamayan bir tek benim ki kaldı cümlesidir.
Evet çok haklısınız okullar kapandı kaldı. Aynı sınıfta , aynı öğretmen tarafından,aynı dersi dinleyen çocukların bireysel farklılıkları nedeni ile bu sürecin yaşanması çok normaldir.

Tarih 6 Mar 2016 Kategori: Necla ARGÜZ

GÜLÜCÜKLER, KOMİK İŞARETLER

Önceden hazırladığım bir yazı değil ama başlıyorum yazmaya , konu yazdıkça ortaya çıkar sanırım yada öyle umuyorum.
Dünyanın sayılı düşünürlerinden Mevlana 1200 yılında doğmuştur 66 yıl yaşamıştır ve eserleri sözleri bu günümüze kadar gelmiştir. Bunlardan biride kusurları örtmekte gece gibi ol !

Tarih 21 Nis 2014 Kategori: Elvin USUL

KIZ

Kız! İşte toplumumuzda bekâretin adresi. Daha önce hiçbir cinsel münasebeti olmayan bayanlara verilen ad. Ya daha önce cinsel münasebeti olmayan erkeklere ne deniyor? Bir şey demeye gerek yok. Erkeklerin münasebetleri “ağamsın, paşamsın, koçum benim” diye alkışlanırken, bayanlar “orospu” adıyla yuhalanır, dışlanır ya da en ağır şekilde hatta ölümle bile cezalandırılır.

Tarih 13 Ağu 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

HAYKIRMAK İSTİYORUM

Artık yeter, durun, bu gencecik fidanlara kıymayın diye haykırmak istiyorum! Bin bir hülyalarla gencecik fidanlarla buluşmak umuduyla ilk defa öğretmenlik görevine başlayacak öğretmen adaylarını hayal kırıklığına uğratmayalım diye haykırmak istiyorum! Sokaklarda bir zaman işsizler ordusu vardı. Şimdi ise adını ve soyadını zor yazan; üniversite kapılarında kuyruk oluşturmak için umudunu dershanelere bağlayan gençlerle doluyor sokaklar.

Tarih 11 Ağu 2013 Kategori: Tülay ASLAN

DÜNYA DAR SIĞAMADIM

Zalim felek ağlattın bir kez gülmedin bana
Kasvet içime çöktü gurbette duramadım
Feryadım hiç tükenmez kıydın mazlum şu cana
Diyar diyar gezerim Dünya dar sığamadım