Kategoriler

Makaleler Kategoriler

Tarih 6 Mar 2016 Kategori: Necla ARGÜZ

GÜLÜCÜKLER, KOMİK İŞARETLER

Önceden hazırladığım bir yazı değil ama başlıyorum yazmaya , konu yazdıkça ortaya çıkar sanırım yada öyle umuyorum.
Dünyanın sayılı düşünürlerinden Mevlana 1200 yılında doğmuştur 66 yıl yaşamıştır ve eserleri sözleri bu günümüze kadar gelmiştir. Bunlardan biride kusurları örtmekte gece gibi ol !

Tarih 21 Nis 2014 Kategori: Elvin USUL

KIZ

Kız! İşte toplumumuzda bekâretin adresi. Daha önce hiçbir cinsel münasebeti olmayan bayanlara verilen ad. Ya daha önce cinsel münasebeti olmayan erkeklere ne deniyor? Bir şey demeye gerek yok. Erkeklerin münasebetleri “ağamsın, paşamsın, koçum benim” diye alkışlanırken, bayanlar “orospu” adıyla yuhalanır, dışlanır ya da en ağır şekilde hatta ölümle bile cezalandırılır.

Tarih 13 Ağu 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

HAYKIRMAK İSTİYORUM

Artık yeter, durun, bu gencecik fidanlara kıymayın diye haykırmak istiyorum! Bin bir hülyalarla gencecik fidanlarla buluşmak umuduyla ilk defa öğretmenlik görevine başlayacak öğretmen adaylarını hayal kırıklığına uğratmayalım diye haykırmak istiyorum! Sokaklarda bir zaman işsizler ordusu vardı. Şimdi ise adını ve soyadını zor yazan; üniversite kapılarında kuyruk oluşturmak için umudunu dershanelere bağlayan gençlerle doluyor sokaklar.

Tarih 11 Ağu 2013 Kategori: Tülay ASLAN

DÜNYA DAR SIĞAMADIM

Zalim felek ağlattın bir kez gülmedin bana
Kasvet içime çöktü gurbette duramadım
Feryadım hiç tükenmez kıydın mazlum şu cana
Diyar diyar gezerim Dünya dar sığamadım

Tarih 26 Ağu 2012 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

ZAFERİ YAŞARKEN

Sevgili dostlarım, dünyada o kadar çok hızlı teknolojik ve siyasal yapı değişimi olmaktadır ki bu değişime insanlar çoğu zaman ayak uyduramıyorlar. Devletleri meydana getiren uluslar; çıkarlarını gözeterek yeni oluşumları meydana getirmekte ve ortak çıkarları doğrultusunda da olsa kendilerinin ULUS (DEVLET) olma özelliğinden kesinlikle ödün vermemektedirler. Kendi ulus çıkarlarını ön planda

Tarih 9 Kas 2011 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

Büyük Deha Atatürk

Devrim; “Kitle halindeki bir toplumsal hareketin başlatılmasının söz konusu olduğu, varolan bir rejimi şiddet kullanımı sonucunda başarıyla yıkarak yeni bir hükümet biçimi oluşturan bir politik değişme süreci. Bir devrim, coup d’etat hükümet darbesin’den ayrı tutulmalıdır, çünkü

Tarih 6 Kas 2011 Kategori: Aysel TARCAN

Beynamazlar

Artık klasikleşmiş ’yaylada yaz’ günlerinden birindeydik. Mersin’in o kavurucu, nefes alırken bile almaktan tiksindiren havasından biraz daha kurtulmak için birkaç hafta önce gelmiştik. Günlerden Cuma olduğundan öğleni, namaz vaktini bekliyorduk.

Tarih 29 Eki 2011 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

Cumhuriyet Kavramı!

Bugün cumhuriyetin 88. yılını büyük coşkularla kutluyoruz. Bugün Türk Ulusunun yeni bir kimlik ile dünyaya kendisini tanıttığı yılın yıl dönümünü kutluyoruz. Bugün Osmanlı Devletinin isminin kaldırılarak yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak değişiminin 88. yılını anmak için buradayız.

Tarih 29 Eki 2011 Kategori: DR. Sait Güngör ELGİN

CUMHURİYET FAZİLET REJİMİDİR

Öğretmen okulundan diploma alanlara Büyük Atatürk’ün üç ciltlik Nutku hediye olarak veriliyordu. Ancak bu Nutkun dili ağır ve Osmanlıca kelimeleri de içerdiğinden gençler tarafından okunup anlaşılması zordu. Daha sonraları gerek Türk Dil Kurumu tarafından gerekse özel yayınevlerince sade dille kopyaları da piyasaya sürüldü.

Tarih 12 Eyl 2011 Kategori: Prof. Dr. Meltem ONAY

SİZ, ZÜMRÜT’Ü ANKA KUŞUNU BİLİR MİSİNİZ ??

Her köşe yazarının günlük yazılarının içinde, kendi yaşamından bazı kesitler vardır. Zaten bu nedenle bazen okuyucunun sesi olmaz mıyız gazetelerde, dergilerde veya medya da.. Yıllar önce Muğla’da yaşarken birden bir şans açıldı gönül kapıma ve kalbime, yerel bir gazetede köşe yazarlığına başladım.