Kategoriler

Denemeler Kategoriler

Tarih 19 Eki 2019 Kategori: Bahar Sarıkaya

Anneler çıldırmış olmalı

“Her Çocuk Biraz ATATÜRK’tür”, “Unutulmayan Sözleriyle ATATÜRK”, “ATATÜRK ve Ben”, “Kızların Kendisini Tanıma Rehberi” isimli kitaplarıyla dikkatleri üzerine toplayan Bahar Sarıkaya, “Anneler Çıldırmış Olmalı” isimli son kitabıyla da tüm dikkatleri üzerinde topladı. 

Öğrencileri sayesinde yazar olduğunu ifade eden Bahar Sarıkaya “5 yıl önce 1.sınıf okutuyordum ve çocuklarıma okumaları için

Tarih 19 Eki 2019 Kategori: Bahar Sarıkaya

Başarının Püf Noktaları

Her anne baba çocukları için en iyisi ister. Çocuklarınıza kendi potansiyeli doğrultusunda ivme kazandırmak için
 
Çocuklarınızın okuduklarını kısaca özetlemesini istemek.
Öğrenmesi gereken konuları zihninde hikayeleştirmek  anlamasını kolaylaştıracaktır.
Çalıştığı konuyu size anlatması ve anlattığı konu hakkında birkaç soru sormak öğrenmeyi pekiştirecektir.

Tarih 12 Eki 2019 Kategori: Gülnare İsrafil

Bir Lop Tüprük

Bir lopa tüprük düşdü üzümə əcaib görünürdü adam. Nəfəsi kəsilirdi. Tövşək yola baxırdı, əlini uzadıb az əvvəl tüpürdüyü tüprüyü silirdi və apardılar, o tərəfə apardılar sənsə görmədin, görməzdən gəldin. Dilim güclə söz tutdu nəyi?
Nəyi olacaq qoçun buynuzlarını, sinə daşını və bir neçə eksponatı. Bu dəfə əlini atıb yaxamdan yapışdı. O muzeyin talanmasında sənin də günahın var. Gözlərim açıldı. A kişi nə deyirsən, nə muzey? Özünü tülkü ölümlüyünə vurma! Nəfəsim

Tarih 12 Eki 2019 Kategori: Kadriye Ramsaier

DOSTLUK – ARKADAŞLIK

İnsanlar Sürekli olarak etkileşim içinde olarak birilerine ihtiyaç duyar. İşte bu noktada arkadaşlık insanlık için büyük bir sığınaktır. Arkadaşlık nedir sorusu her insanın sahip olduğu kültür, inanç ve yaşadığı duygusal atmosfere göre farklılık arz eder. Arkadaşlık bize verilmiş değerli bir hediyedir. Arkadaş olmak bir şeyleri paylaşmak, beraber gülmek, eğlenmek ve beraber ağlamak, üzülmektir. Arkadaşlar arasında her zaman anlayış, sevgi ve saygı olmalıdır. Tabi zaman zaman tartışmada olur. Ama sonunda illaki bir çözümü bulunur.

Bilgisayarların yetişkinler kadar, çocuklar üzerinde de etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi olduğu şüphesizdir. Zaman zaman çocuklarımızın bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını fark ederiz.Açlık nedir bilmeden saatlerce kalabilirler,selseniz duymazlar. Bu gücün etkisini tam olarak bilemediğimiz için, bu sürede çocuğu gözlemek,denetlemek ve kontrollü olmak gerekmektedir.

Tarih 12 Eki 2019 Kategori: Bahar Sarıkaya

Çocuğuma Yalanı Ben Mi Öğretiyorum?

Yalan söylemek, kişinin kaygı ve korku duyduğu anlardan kurtulmak için başvurduğu savunma mekanizması, yani kendini koruma yoludur.
 
Küçükte olsa büyükte olsa yalan yalandır. Sonuçta kişinin kendini aldatması ve bununla birlikte başkalarını da adatmaya çalışmasıdır.

Tarih 12 Eki 2019 Kategori: Gülşen EKER

BİR DAMLA GÖZYAŞI OLUYORUM!…

Düşlerimde, biraz sarı biraz yeşil bir ormandayım. Uzun uzun ağaçlar sonsuzluğa kafa tutar gibi… Göklere yükselmişler hüzünlü başlarını. Yaprakları arasından güneş yüreğime gönderiyor ışıklarını. Her sızan ışığın değişi, daha da kamaştırıyor hislerimi. Yüreğim coşuyor, ayaklarım yerden kesiliyor sanki.

Göklere uzanıyor bakışlarım, mavi, sonsuz bir huzur karşılıyor benliğimi. Kulağımda yaprak hışırtılarının oluşturduğu

Tarih 12 Eki 2019 Kategori: Gülşen EKER

Kaç bahar geçti /Sen benden hiç gitmedin ki…

Sonbahara soyunmuş parkta, oturuyorum kimsesiz ıslak bir bankta. Merak etme, yerini ayırdım yanımda. Sarı yapraklar düşüyordu birer birer düşlerime, efsunlu kahverengiye karışma telaşında. Bakışlarımı çevirdim damla damla ağlayan gökyüzüne, sordum seni ona, sessizce. Ağaç titredi, anladım, gökyüzü YOK dedi ve yine yüreğim yalnızlıktan hüküm giydi.

Tarih 11 Eki 2019 Kategori: Bahar Sarıkaya

Haydi Mutlu Çocuk Yapalım!

Mutlu çocuk; desteklenen, saygı duyulan çocuktur. Sürekli eleştirilen, kıyaslanan çocuk mutlu değildir.

Mutlu çocuk; huzurlu bir ev ve çevre ortamında büyüyen çocuktur.

Mutlu çocuk; kendi kendine yetebilen çocuktur.

Mutlu çocuk; ilgisi, yetenekleri, kapasitesi ölçüsünde ilerlemesine izin verilen çocuktur.

Tarih 11 Eki 2019 Kategori: Bahar Sarıkaya

Bir Çekin Elinizi Çocuklarınızın Üstünden

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, doğduğu andan itibaren açlığına, tokluğuna müdahale etmeyin bırakın artık. Aç değilim demek aç değilim demektir.
•          Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, bırakın kendi giyinsin, kendi soyunsun. Çocuğunuzu sırf kapıdan 5 dakika daha erken çıkmak için siz giydirmeyin.