Kategoriler

Denemeler Kategoriler

Tarih 15 Haz 2019 Kategori: Nigar Şemsi

İnsanlar

İnsanlar hər zaman tələsirlər. Uşaq ikən böyümək üçün tələsirlər. Böyüdükdən sonra ailə sahibi olmaqçün tələsirlər. Ailə qurduqdan sonra övladlarının olması üçün tələsirlər. Sonra övladlarının yeriməsi, danışması, böyüməsi üçün tələsirlər. Sonra onların ailə qurmasına, sonra da nəvə sahibi olmağa tələsirlər. Hər zaman nələrəsə çatmaq üçün tələsərək tükətdikləri ömürlərində nələrin üstündən keçdiklərininn fərqinə ölüm qapıya dirəndiyi zaman varırlar.

Tarih 29 May 2019 Kategori: Gülşen EKER

Bir kaç bin yıl daha yaşlanmak!

Bugünlerde geçmişe öyle özlem duyar oldum ki, kimbilir belki de artık yaşlanıyorum. Yaşadığım farklı tatlardaki her ayrıntı, geçmişten farklı kareler seriyor belleğimdeki ekrana. Annemin bazı yadırgadığım davranışlarının da neden kaynaklarını anlıyorum artık. Onu yadırgadığım zaman ki yaşlarındayım belki de onun.

Çocuklarımın masal kitaplarını, bilim,çocuk dergilerini nasıl bir heyecanla saatlerce okumalarını hatırladım.Oğlum en sevdiği futbolcuların fotoğraflı kartlarını almam için ısrar ederdi,sonra da onları yapışkan etiketlerle albümüne yerleştirirdi. Ne çok rengarenk bilyesi vardı ve birde tasoları okulda değiş tokuş yaparlardı diğer arkadaşlarıyla.ha birde miniş furyası vardı o zamanlar kafaları oynayan minik oyuncaklardı bunlar. Birde sürpriz yumurtadan ne çıkacak şimdi,bu heyecanlı bir bekleyişti her akşam babamızın eve gelişiyle.

Tarih 29 May 2019 Kategori: Ayşe Sönmez Bulut

BUGÜN SENDEN BANA ARMAĞAN

Mutluluğumun sebebi sensin. Hem de iki kere sensin. Beni annelik mertebesine getiren sensin. Sen verdin mutlulukların en büyüğünü. Seni, sana sormadan bu keşmekeş dünyaya getirerek iyilik mi yaptım bilmiyorum. Öyle zor ki hayat. İnsanlar öyle anlaşılmaz ve öyle kötü oldularki sana bir şey olur diye çok korkuyorum. 

Tarih 25 May 2019 Kategori: Sündüs Arslan AKÇA

Sevgi neye ilaç değil ki!.

İnsan, insanın dışında arkadaşlar da edinir. Belki de en iyi sırdaşıdır onlar. Kimi dört duvarının arasına aldığı kedi, köpekle kimisi de ben gibi çiçeklerle…

Oğlumun tabiriyle “Anne evimizi botanik parka çevirdin.” biraz öyle gibi oldu. Onlar için uygun yerim olsa daha da artacak gibi görünüyor.

Tarih 25 May 2019 Kategori: İlknur Özgün Yıldırım

Geçen Zaman

Bazı sabahlar uyandığınızda yataktan kalkmak istemezsiniz.Hani üşüdüğünüzden de değil yorganı tepenize kadar çeker o soğuk kış günlerini hatırlarsınız sadece. Ta ki telefonunuza mesaj gelene kadar. Üç sn içinde fırlatırsınız kendinizi kalkıp elinizi yüzünüzü yıkarsınız. Yatarak ne geçecek ki elinize.Gerçi gözler kapatıldığında ıslak rüyalar arasında, ah o gözler açıkken bile hep görüyorum dersiniz.

Tarih 19 May 2019 Kategori: Neslihan Eyüboğlu

Para yok denildiğinde

“Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız.
Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.” 
sözleri ile yürekleri gururla dolduran

“Ordu yok denildiğinde 

Tarih 19 May 2019 Kategori: İlknur Özgün Yıldırım

Beklentisizce Sevmek

Sevdiğin için seversin. Ve bu sevgi, yaşamın en saf halidir.Niçinini, nasılını bilmediğin. Saysan, birçok sebep sıralaya bilirsin belki ama sevgini ifade etmeye asla yetmez çünkü sen sadece seviyorsundur ve sevgini sorgulamıyorsundur.Tek yaptığın sevgini sunmaktır, her defasında, hiç gücenmeden çünkü verecek sevgin vardır ve bu yüzden sadece sevmek istersin doyasıya.

Tarih 14 May 2019 Kategori: Canan ÖZDEMİR

Ata Yurdundan Sona Doğru:Taşknet

Akşam yemeği yiyip konakladıktan sonra sabah Taşkent’e geldik.Emir Timur Meydanını gezdik.Bağımsızlık meydanını gezdik. Kadınlar harıl harıl bahçe düzenlemesi yapıyorlar. Yollar caddeler geniş tertemiz. Ressamlar sokağına geldik.Bazı ressamlar Türk dizilerinde oynayan sanatçıları resmetmişler. Eski eşyalar, fotoğraf makineler satılıyor. Nasrettin Hoca heykelcikleri satılıyor.Buradan Barak Han Medresesine geldik Muyi Mubarek Cami’sinde Hz Osman’ın mübarek kanının bulunduğu Kuran’ı

Tarih 13 May 2019 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Taassub ve asabiye kavramlari:

Lügatlar taassup kelimesini “Bir kimsenin herhangi bir dini inanca, bir görüşe, düşünceye veya herhangi bir partiye gereğinden fazla, yani aşırı bağlılığıdır” şeklinde betimler. Dolayısıyla taassup bir kimsenin bir şeye körü körüne bağlanması, haksız da olsa taraf olması anlamına gelir.