Kategoriler

Hüseyin DURMUŞ Kategoriler

Tarih 23 May 2017 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

Zeytin Gözlü

Ailede büyük bir sevinç vardı. Çok mutlu olmuşlardı. Yıllar sonra bir erkek, dört kız çocukları olmuştu. Ama bu başkaydı onlar için. Hamilelik dönemi çok güzel geçmiş ve anne, baba büyük bir umutla yeni doğacak çocuklarını bekliyorlardı. Sağ salim gelmesi durumunda kurban keseceklerdi. Bu son çocuk, daha başka çocuk düşünmeyiz diyorlardı. Oğlan olursa onun için kurban keseceklerini söylediler günlerce. Allah istediklerini aileye sunmuştu. Aile arzularına ulaşmış, son çocukları erkek olarak dünyaya gelmişti.

Tarih 20 Ağu 2014 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

YAPAMAZDI

Yıllar ne kadarda çabuk geçmişti. Emekli öğretmen Ahmet Bey, salonda oturmuş, bir taraftan çayını içiyor, diğer taraftan da öğretmenlik yaptığı dönemdeki notlarına göz atıyordu. Bir ara üzerine önemli diye not aldığı mektubu tekrar okumaya başladı. Hala aynı heyecanla okuyor gibiydi. Üzerinden 6 yıl geçmişti. Ona göre iyi ki öğretmenliğinin son yıllarına denk gelmiş bir olaydı bu.

Tarih 27 Tem 2014 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

JAPON GÜLÜ

Sabah erken kalkmış ve salondan dışarıyı seyrediyordu Ahmet Bey. Henüz güneş doğmuş ve balkonundaki çiçekleri ısıtmaya başlamıştı. Birden Japon gülünün kendisine doğru baktığını gördü. Japon gülü ona küsmek üzereydi balkonda. Çünkü Japon Gülünü akşam içeri alması gerekirken haylazlık yapmıştı ve onu salona almamıştı.

Tarih 18 Eki 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

RÜZGARLA GELEN

Dışarıda yağmur alabildiğine hızlanmış, neredeyse fırtına ağaçların dallarını koparıp atacak gibi çok şiddetli esiyordu. Ahmet Bey, dalgın gözlerle camdan dışarıyı seyrediyordu. Oturmuş olduğu koltuğundan kalktı. Ağır adımlarla cama doğru yürüdü. Bir taraftan şimşekler çakıyor, gökyüzü sanki yarılacakmış gibi gümbürdüyordu. Hafif buğulanan camı elinin içiyle silmeye başladı. Bir elinde içinden buğular çıkan saplı su bardağına koymuş olduğu çayı yudumluyordu.

Tarih 16 Eki 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

SİGARADAN FASILLAR

Ahmet Bey sabah erkenden uyanmış, balkonda sabah kahvaltısı
için hazırlık yapıyordu. Sağlıklı, sağlam ve ayakta kalmak zorundaydı. Eşinden
on bir yıl önce boşanmış, yalnız yaşıyordu. Sağlığına dikkat etmesi
gerekiyordu. Beslenmesine çok dikkat ediyor. Allah ne verdiyse kahvaltısını,
akşam yemeğini kesinlikle aksatmıyordu. İki kızı vardı. Ancak kızları
babalarına kızdıkları için konuşmuyorlardı. Babalarına küsmüşlerdi.

Tarih 7 Eyl 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

SEVGİYİ ARAMAK

Bir pazar sabahı. Sabah erkenden kalkmış, akşamdan verdiği karar gereği yürüyüşe çıkacaktı. Balkondan dışarıya bakıyordu.
– Bugün hava yağmurlu, en iyisi mi şemsiyemi yanıma alayım, dedi.
Mustafa Bey, evden çıktı. Kendisi İlahiyat kavşağında oturuyordu. Amacı Üçyol’a kadar yürümekti.

Tarih 7 Eyl 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

ANILAR

İnsanlar her zaman bir nedenden dolayı hatırlanmayı hep isterler. Ancak bu hatırlanmanın sonunda sonuçlar bazen hep mutlu olmuyor ne yazık ki! Mutlu oluyorsunuz arandığınız için. Hüzünleniyor; kederleniyor, hatta keşke dediğiniz an oluyor… Gözünüzden yaşlar akıyor…
Geçirmiş olduğum ameliyat nedeniyle evime bir taraftan öğretmen arkadaşlarım geçmiş olsun

Tarih 17 Ağu 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ, Hüseyin DURMUŞ

UFACIK KIRINTI

Yorucu bir yolculuğun sonunda sabah erkenden inmişti Ahmet Bey. Hastane bayırında bulunan kardeşinin dükkanına gitmişti. Henüz kardeşi dükkanı açmamış ve biraz beklemesi gerekiyordu. Saatine baktı daha 07.30 du. Yarım saat vardı daha dükkanın açılmasına. Sonbahar mevsimin son günleri olduğu için gök yüzü bulutlarla kapalıydı. Hafif serinlik vardı. Ahmet Bey buranın havasına alışıktı. Çünkü bu şehirde doğmuş, büyümüş ve lise yaşamını bu şehirde yapmıştı. Kardeşini

Tarih 12 Ağu 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

YILLARA SİTEM

İlkbahar mevsiminin bitimi yaklaşmış, sıcaklar bastırmış, İzmir cayır cayır yanıyordu. Ahmet Bey, evinin balkonuna oturmuş, çayından yudumluyordu. Hani biraz da sıcaktan olsa gerek uykusu da gelmişti. Birden hayale daldı ve derin düşünceler içerisinde neredeyse gözleri kapanıyordu. Kendi kendine:
– Hey gidi günler hey! Zaman ne de çabuk geçiyordu. Çocukluk yıllarıma bak, bir de şimdiki

Tarih 10 Ağu 2013 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

KALEM

Her gün olduğu gibi sabah erkenden kalktım. Günlerdir düşüncelerim beni bitkin halle getirmişti. Artık geceleri olumsuz düşünceler nedeniyle uyuyamıyorum. Nedense kendimi teselli edecek, kendimi artık bu dünyada ben de varış, işte ben de bir iş sahibiyim ve çalışıyorum. Ekmek paramı kazanabiliyorum diyebileceğim bir işe ise hala başlayamadım.