Kategoriler

Nejla BİLGİN Kategoriler

Tarih 24 Ara 2017 Kategori: Nejla BİLGİN

PARASIZLIK NASIL BİR ŞEY

Uzun yıllar önce bir Bayram arefesinde alışveriş yapmak için yeğenimle çıktık. Ramazan ayının son günü oruçluyum bütün gün dolaşmaktan aç, susuz ve kahvesiz bitap düşmüşüm. Nedense hemen kan şekerim düşer ve baş dönmesi başlar, eğer araç kullanılırsam maksimum dikkat etmeye çalışırım keza ışıklarda durduğum zaman sanki araç hareket ediyor gibi bir hisse kapılırım.

Tarih 2 Ara 2017 Kategori: Nejla BİLGİN

MANTAR TOPLAMA ( I )

Aybike nine yetmişli yaşlarında çok gayretli bir kadındı. Çocukluğundan beri güneş yatarken üzerine doğmamıştı. Bahçesini Çapalar, fidelerini sular, zararlı otları temizlerdi. Komşuların bahçesindeki sebzeler otların içinde kaybolurken Aybike ninenin bahçesindeki sebzeler ayna gibi toprağın içinde adeta ışıldardı.

Tarih 26 Eki 2017 Kategori: Nejla BİLGİN

KİM YORGUN

Genç kız dört yıllık üniversiteyi tam burslu olarak bitirmiş ve bir yılda yurt dışında öğrenci değişim sistemi ile okumuştu. Ailesi orta halli kendi yağı ile kavrulan bir ekonomik güce sahipti. Onun iyi yetişmesi için elinden geldiği kadar katkıda bulunmaya çalışmışlar ve onu gözlerinin bebeği gibi adeta gökten yağan bir damla yağmurdan bile korumaya çalışmışlardı.

Tarih 20 Eki 2017 Kategori: Nejla BİLGİN

HERKES KISMETİNİ YER

Anne, baba ve iki çocuk İle dört kişilik çekirdek aileydiler. İstanbul Sefaköy’de kenar mahallede aldıkları arsaya anne, baba ve kardeşleriyle birlikte iki katlı binayı zor koşullarda inşa etmişlerdi. Ailenin her ferdi semtteki farklı fabrikalarda işçiydi. Önce alt kat yapılmış, üç yıl sonrada üst kat inşa edilmişti. Binanın üzerinde Demir filizleri vardı ve parayı denkleştirdileri vakit üçüncü katı da yapacaklardı.

Tarih 16 Eki 2017 Kategori: Nejla BİLGİN

AVCI KİM AVLANAN KİM

Yer İstanbul tarihi yarımada ve burada en lezzetli köfteleri yapan tarihi bir köfteci dükkanının üst katı. Pencere kenarındaki masaya oturup siparişimi veriyorum. Her ne kadar her seferinde önüme menü yazılı deri kaplı defteri uzatsalar da kararım hep aynı. Köfte , piyaz ve ayran. Tatlı alamıyorum keza sanki diğer yediklerim masum ve tek kilo aldıran tatlıymış gibi kendimi kandırmaya devam ediyorum. Bazen pembe hatta açık pembe yalanlara bile isteye kanmak insanı mutlu ediyor.

Tarih 30 Oca 2017 Kategori: Nejla BİLGİN

SESLER

Çınar ağacının uç dallarını görebilmek için başını yukarı kaldırdı. Seslerin geldiği yerlere doğru baktı, ne kadar çok serçe vardı o dallarda. Dünyanın tasası ve derdi olmaksızın şen şarkılarını söylemeye devam ediyor, daldan dala uçup adeta dans ediyorlardı. Onların tasasız görünen hayatına imrendi. Biran kafasından “dünyaya kuş olarak gelmek varmış” diye düşündü.

Tarih 21 Ara 2016 Kategori: Nejla BİLGİN

MOR ELBİSELİ ANAM

Dağları karlı o meşhur Anadolu kentinde doğdum ben, anamın altı çocuğunun ikincisiyim. Babam esnaf lokantası çalıştırırdı evin altında. Üç katlı evimizin üç katını da biz kullanırdık. Alt katta mutfak, misafir, oturma ve anamların yatak odası vardı. Orta katta biz altı kardeş odaları paylaşmıştık. Üst kat ise misafir katıydı. Hiç eksik olmazdı yatılı misafir.

Tarih 13 Ara 2016 Kategori: Nejla BİLGİN

SAVAŞ VE ANA

O sene kış çok erken gelmiş ve tüm şiddetiyle hükmünü sürmeye devam ediyordu. Odunu kömürü bol olana göre kış neydi ki, yakar sobasını oturur sıcacık evinde camın önüne koyduğu fiskosun üzerindeki sıcak çayını yudumlar sokağa bakardı.

Tarih 20 Eki 2016 Kategori: Nejla BİLGİN

CEYLAN ile ŞAHİN

Mevsim gene sonbahara döndü, güneşin o yakıcı ışıkları zayıfladı. Eğe denizinin üzerinden esen rüzgarlar ağaçların yapraklarını acımasızca dallarından koparıp, savuruyor. Bahçe sararmış gazellerle doldu, bükülmüş ağrıyan belime rağmen her gün süpürüyorum gene doluyor.

Tarih 5 Eki 2016 Kategori: Nejla BİLGİN

GÖNÜLLÜ MAHKUM

Yağmur yağıyor gökten inceden inceye. Damlalar telaşsızca düşüyor Arnavut kaldırımı taşlara. Taşlar memnun gökten yağan inci tanelerinden, kuyumcu vitrini gibi parıldıyor yüzleri. Belkide zenginliğinin farkında bu sebeple bu kadar sessizce mutluluğunu sermiş yüzüne.