Kategoriler

Bilgin ERDOĞAN Kategoriler

Tarih 15 Haz 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Oruç ve Hikmet

İnsan madem ki vahyin beyaninca halife olarak tayin edilmiştir öyleyse onun vazife-i asliyesi yönetmektir. Bu yönetme ameliyesi ise evvela insanın kendisini yönetmesi ile başlar. İnsanın kendisini yönetmesi ise evvela duygularını yönetmesi ile mümkündür..

Tarih 11 Haz 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Tefekkur Damlasi

Kelime-i tevhid once reddetmekle baslar. La demeden illalah demek reddetme olmaksizin tasdik etmek tevhid akidesine aykiridir. Bundan dolayi bu ayette ve daha sonraki ayetlerde neleri reddetmemiz gerektigini Rabbimiz beyan ediyor. Zira “LA” deyince neyi reddettigimizi “ILAHE” deyince neyi kastettigimizi ve “ILLALLAH’ deyince nasil bir Allaha yonelmemiz gerektigini bilmemiz gerekir.

Tarih 8 Haz 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Bir Tefekkür Damlası

Burda malum ki çocuk misali veriliyor ve çocukların saçlarının ak olacağı mecazi ile cümle kuvvetlendiriliyor.. saç beyazlaması insanın çok düşünmesi ve endişelenmesiyle olur..Örneğin Allah resulü (sav) Benim saçımı Hud suresi ağırttı der..

Tarih 28 May 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Merhamet ve Din Üzerine

İnsan yaradılışının en büyük gerçeğidir rahmet. Rahim olan o kudretin ana rahmine seni emanet etmesiyle başlar zira hayat isimli serüvenin.Sonra seni şefkatle bağrına basan ve rahmet musluklarından akan bir İlahi ikram ile besleyen bir anne kucağında bulursun sen kendini.

Tarih 28 May 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Hasret Üzerine Bir Tefekkür Damlası

Hasret, sessiz geminin ardındaki veda busesi..Hasret,bir mahkumun tahliye haberi kimileyin.Hastanın taburcu olma vakti bazen.Ferhata dağları deldiren kudret..Aşığa çölleri geçiren saik..Eyyub’un dilindeki şifa ayeti.. Hasret bir tabutun içindeki mefta..Hasret, bir yolcu için menzile ulaşma özlemi..

Tarih 28 May 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Bedir’den Çanakkale’ye

Bütün mesele bağ kurma işidir…Nemrut’un ateşine selam olsun diyen İbrahim (as) ile Hamiltonun Çanakkalede toplarından korkmayan on başı Mehmet arasında… Uhud ta kolları kopan ve sancağı kucaklamaya çalışan Mus’ab ile düşmanın attığı bombayı geri fırlatırken kolu kopan Mehmet çavuş arasında bağ kurma işi…Mekke’nin Abdülmuttalibi ile Osmanlının Vahdettini arasında Ebrehe’nin filleri ile Hamiltonun tankları ve gemileri arasında…

Tarih 17 May 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Mabedde yangın var !

Aile içi şiddetin teolojisini anlatan bir vaizi dinleyen yurt dışında doktorasını yapmakta olan bir talebe eşini o sohbetten sonra dövmeye başlıyor.Zira din bir zulme caiz derse ve insanda zaten öyle bir temayül varsa kişi o zulmü irtikap eder. O sohbette vaiz şöyle diyordu:

Tarih 17 May 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Kur’an talebesi Kur’aniyun degildir !

Kur’anın talebesi olmak ile Kur’aniyun olmak peygambere ümmet olmak ile ona kul olmak kadar farklılık arzeder.Birisi Hristiyanlaşma digeri Yahudileşme eğilimidir.İkisinde de peygamberi hayattan dışlamak vardır. Bu dinin en temel karakteri dengedir.

Tarih 9 May 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Temiz Vicdanlı Gayri Müslimler

Amerika’ya gelmeden önce çoğu kimse gibi bende ön yargılıydım.Zira bize yolda düşseniz kimse kolunuzdan dahi tutmaz deniyordu.Amerikaya geldiğimin ilk yıllarıydı hapishanede dini danışman olarak çalışmaya yeni başlamıştım.Arabayla gece 20:00-21:00 civarı geri dönerken arabam arıza yaptı.Yolun kenarında mahzur kaldım.

Tarih 9 May 2016 Kategori: Bilgin ERDOĞAN

Anne , Lider ve Öncü Toplum

Cennet turaptır anneye o pak nebinin dilinde… Cennet en yüksek makam olsa da o bir annenin ayağının altında… Annenin ayağı altında ne görüyoruz? Tefekkür gözüyle bakmak lazım ki anlaşılsın mesaj… Anne’nin ayağı altında hizmet vardır… Zira anne toprağa yüreğiyle basar… Anne’nin adımlarında aşk vardır… Anne ayağına aşk pabucunu giyer ve onu isar bağcığı ile sımsıkı bağlar ve adımlarını şefkatle atar…