Kategoriler

Masallar Kategoriler

Tarih 14 Ağu 2018 Kategori: Şükran Gülcenaz Aydoğan

Aşkın Gözyaşları

Bir zamanlar çok eski zamanlar.Aşk ile sadakat çok iyi dostlarmış içtikleri su ayrı gitmez hangi kalbe girerlerse birlikte giderlermiş.Her yaşta insan, aşkı ve sadakati sevinerek karşılar gönül evinin en güzel odasında konuk ederlermiş.
AşK hiç bir kalpte uzun süre durmaz yerini sevgiye bırakır gidermiş.Sadakat değişik özelliği olan bir duygu olduğu için, girdiği kalbe hemen bir sarmaşık örer bu sarmaşık birbirine aşık olan insanların yüreğinde köklenir sürekli çiçekler açar hiç kurumaz solmazmış.

Tarih 31 Tem 2018 Kategori: Şükran Gülcenaz Aydoğan

KAFESTEKİ KUŞ

Bir zamanlar bir kuş varmış, küçük bir kafeste yaşarmış. Hayatın sadece bu kafesten ibaret olduğunu sanırmış. Bir gün bir adam kafesin kapısını açmış, minik kuşu eline almış. Gel demiş gel, bak dünyayı gör. Bilmediğin güzellikler zevkler var. Sen de tat bunlardan senin de hakkın…

Tarih 31 Tem 2018 Kategori: Şükran Gülcenaz Aydoğan

Çocuklar Sokaklarda

Bir varmış iki yokmuş şu koskoca dünya içinde ama en güzel yerinde bir ülke var mış. Geceleri lacivert gündüzleri mavi imiş. Güneş hiç eksilmezmiş gökyüzünden..Her mevsimi karşılar yazın kavurur kışın ısıtır bu güzel diyarı gökteki yıldızlara anlatırmış.Yıldızlar imrenerek ve daha yakından görmek için bazen o ülkenin gecelerine uzansan tutacak kadar yaklaşırlarmış.

Tarih 31 Tem 2018 Kategori: Şükran Gülcenaz Aydoğan

KÜÇÜK SULTAN

Küçücük yaşta taç giydirmişler. Sen bu ülkeye sultansın demişler. Oysa bilmiyormuş ki hayatı; ne iyiyi ne kötüyü ne de acıyı. Her kafadan bir ses hepsi bir şeyler der küçük sultana güya yol gösterirler.Ne tarafa baksa karmaşık gelmiş, çıkamamış içinden şaşırıp kalmış. Düşünmüş ki en iyisi gidip bir bilgeye akıl danışmalı.

Tarih 29 Tem 2018 Kategori: Şükran Gülcenaz Aydoğan

Siyah Gül

Bir zamanlar çok eski zamanlar güller diyarında alacalı bir gül yaşarmış..Her renk gül varmış orada ama onun rengi farklı imiş her yaprağı ayrı renkte açarmış. İlk kat sarı, ikinci kat mavi, daha üstteki pembe, sonra ki beyaz ondan sonra kırmızı ve en üstteki siyahmış. Her rengi insana dair bir duygu imiş. Mavi umut, beyaz sevgi, pembe mutluluk,

Tarih 7 May 2016 Kategori: Hatice Eğilmez Kaya

İki Kuş Bir Adam

Zamanın birinde birbirlerine sırtlarını dönmüş; aklı kıt, bencil ve aynı zamanda tembel iki kuş varmış. Türleri de birbirine pek yakınmış üstelik. Biri kanarya ise biri bülbülmüş mesela. Ya da biri kumru diğeri güvercin…
Bunlar sabah akşam aynı nakaratı olan aynı tuhaf şarkıyı söylerlermiş. Şarkının nakaratı şöyleymiş:
“Öteki bana gelsin, ben ona gitmem. Öteki bana gelsin ben ona gitmem…”

Tarih 4 Eki 2015 Kategori: Hatice Eğilmez Kaya

Geç Açan Çiçek

Yemyeşil bir ormana yine bahar gelmiş. Güneş ışıklarını cömert, adil ve sevecen bir dokunuşla ormandaki her çiçeğe, her ağaca, her böceğe, her kuşa, her tırtıla, her kelebeğe sunmuş.
Sabahın olduğunu üzerlerine vuran gün ışığından ve durmadan şakıyan kuşların güzel seslerinden anlayan kır çiçekleri uyanıp etraflarına neşe ile bakınmışlar.

Tarih 7 Nis 2015 Kategori: Sema Yağmur DEMİRTAŞ

ASLAN’IN PİŞMANLIĞI

Günlerden bir gün Bay Tavşan, etrafta yiyecek arıyormuş. Yolda Aslan Kral ile karşılaşmış. Tavşan yiyeceğini bulmakta zorlanmadan yerdeki otları yerken, Aslan Kral ise yiyeceğinin peşinden koşmak zorundaymış. Gel zaman git zaman Aslan Kral bu durumu kıskanmaya başlamış ve Bay Tavşana:

Tarih 22 Kas 2014 Kategori: Fatma Gül CESUR

BOŞ DAVUL

Emelyan adında bir genç oğlan varmış. Emelyan bir işçiymiş. Bir gün işe giderken önüne birden kurbağa çıkmış. Kurbağanın üstünden atlamış. Arkasından bir ses duymuş. Hemen arkasına bakmış. Bir kız varmış, demiş ki:

– Emelyan, sen neden evlenmiyorsun?
– Kimse beni istemez. Ben yoksulum, demiş.

Tarih 18 Nis 2013 Kategori: Elif Rana NAYİŞ

SİHİRLİ TOHUMLAR

Zamanın birinde yaşlı bir çiftçi ile yaşlı hanımı basit bahçeli bir evde
yaşarmış. Baharda bahçesine tohumlarını ekmeye başlamış. Bir yandan da derin düşüncelere dalmış. Paraları yokmuş. Yetiştirdikleri bitkileri satarak tohum paralarını çıkarıyorlarmış. Bahçeden çıkan meyve ve sebzelerle