Kategoriler

Masallar Kategoriler

Tarih 7 May 2016 Kategori: Hatice Eğilmez Kaya

İki Kuş Bir Adam

Zamanın birinde birbirlerine sırtlarını dönmüş; aklı kıt, bencil ve aynı zamanda tembel iki kuş varmış. Türleri de birbirine pek yakınmış üstelik. Biri kanarya ise biri bülbülmüş mesela. Ya da biri kumru diğeri güvercin…
Bunlar sabah akşam aynı nakaratı olan aynı tuhaf şarkıyı söylerlermiş. Şarkının nakaratı şöyleymiş:
“Öteki bana gelsin, ben ona gitmem. Öteki bana gelsin ben ona gitmem…”

Tarih 4 Eki 2015 Kategori: Hatice Eğilmez Kaya

Geç Açan Çiçek

Yemyeşil bir ormana yine bahar gelmiş. Güneş ışıklarını cömert, adil ve sevecen bir dokunuşla ormandaki her çiçeğe, her ağaca, her böceğe, her kuşa, her tırtıla, her kelebeğe sunmuş.
Sabahın olduğunu üzerlerine vuran gün ışığından ve durmadan şakıyan kuşların güzel seslerinden anlayan kır çiçekleri uyanıp etraflarına neşe ile bakınmışlar.

Tarih 7 Nis 2015 Kategori: Sema Yağmur DEMİRTAŞ

ASLAN’IN PİŞMANLIĞI

Günlerden bir gün Bay Tavşan, etrafta yiyecek arıyormuş. Yolda Aslan Kral ile karşılaşmış. Tavşan yiyeceğini bulmakta zorlanmadan yerdeki otları yerken, Aslan Kral ise yiyeceğinin peşinden koşmak zorundaymış. Gel zaman git zaman Aslan Kral bu durumu kıskanmaya başlamış ve Bay Tavşana:

Tarih 22 Kas 2014 Kategori: Fatma Gül CESUR

BOŞ DAVUL

Emelyan adında bir genç oğlan varmış. Emelyan bir işçiymiş. Bir gün işe giderken önüne birden kurbağa çıkmış. Kurbağanın üstünden atlamış. Arkasından bir ses duymuş. Hemen arkasına bakmış. Bir kız varmış, demiş ki:

– Emelyan, sen neden evlenmiyorsun?
– Kimse beni istemez. Ben yoksulum, demiş.

Tarih 18 Nis 2013 Kategori: Elif Rana NAYİŞ

SİHİRLİ TOHUMLAR

Zamanın birinde yaşlı bir çiftçi ile yaşlı hanımı basit bahçeli bir evde
yaşarmış. Baharda bahçesine tohumlarını ekmeye başlamış. Bir yandan da derin düşüncelere dalmış. Paraları yokmuş. Yetiştirdikleri bitkileri satarak tohum paralarını çıkarıyorlarmış. Bahçeden çıkan meyve ve sebzelerle