Kategoriler

Anılar Kategoriler

Tarih 11 Kas 2017 Kategori: Leman Gülbil

Öğretmenim

Ilk okul beşinci sınıftayken sınıfın en küçük
Öğrencisi bendim..Çünkü o zamanlar hep geç yazılırdı öğrenciler okula.. Ben zamanında gidenler arasındaydım ..Bu yüzden öğretmenim çok severdi beni.. Bir gün başımı okşadı ve okula devam edecek,misin.. Baban okutucakmı seni dedi! Ve ben hayır öğretmenim izin vermiyor dediğimde..

Tarih 14 Nis 2017 Kategori: Nejla Bilgin

ÜZGÜNÜM ÇOK ÜZGÜNÜM

Bu gün Bahçeşehir’den Esenkent’e yürümek istedim . Esenkent ana caddede çöp konteynerinin hemen yanında yere oturmuş, kılığı , kıyafeti oldukça temiz yaklaşık Otuzlu yaşlarda genç bir adam çöp poşetini açmış içinden birşeyler arıyordu . Yanından geçerken baktım ve dehşete düştüm. Çöp poşetinin içindeki balık kılçıklarını titreyen elleriyle tutup, kılçıklarda kalan kırıntı balıkları yemeye çalışıyordu .

Tarih 14 Nis 2017 Kategori: Nejla Bilgin

KARANLIĞIN İÇİNDEN GEÇENLER

Sene 1984 yer Esenler Karabayır o dönemler samimi olduğum desinatör bir arkadaşım var. Bir gün telaşla yanıma geldi ve biryere gideceğini benden kendisine eşlik etmemi istedi. Aksaray’dan otobüse bindik ve hiç bilmediğim bir durakta inip, elimizde adres ile bir binayı bulduk. Dar merdivenlerden ikinci kata çıkıp kapıyı çaldık. Bizim yaşlarımızda bir kadın kapıyı açtı. Arkadaşım kimin tarafından gönderildiğimizi söyledi ve içeri girdik. O civarda Karabayır ‘da falcı bacı meşhurmuş fakat fal bakmak yasaktı.

Tarih 24 Eyl 2016 Kategori: Hatice Hantal

OLMAZ OLSUN FUKARALIK

Öylesine aklıma geldi işte…
15 yaşındaki Naciye gelin oluyordu.
Birilerinden üzerine uygun ödünç bir gelinlik bulunmuştu ama gelini süslemek için ne bir sürme ne de dudak boyası ( ruj) vardı.

Tarih 16 Haz 2016 Kategori: Aylin AKGÜN

Ananın Oğluna Mektubu

Bize telefonda yanıma gelin deysin amma nası gelelim be oğul. Buban urada çok sıkılıyı. Sen de gordün ya, akşama gada evde kurüdütü. Bana şakınıyı, kulük gibi Istanbul a otumaya mı gidülü deye.

Tarih 6 Haz 2016 Kategori: Aylin AKGÜN

RAMAZANA ÖZEL

Bu ayda Oruç tutmak farz ama tutamayanları kınamak yerine vardır bir sebebi diye düşünmemiz lazım değil midir? Ben şahsım adına söylemeliyim ki hayatımda tutamayanları kınamam kınamadım da. Ramazan bir fırsat ayıdır aynı zamanda. Birbirimizle helalleşmeli ve geçmişte yapılan hataların tekrarlanmayacağı hakkında hem kendimize hemde karşımızdaki insana veya insanlara söz vermeliyiz.

Tarih 30 Oca 2016 Kategori: Hüseyin DURMUŞ

Biga Tanıtım – Biga Tarihçe

Biga sözcüğünün Yunancada kaynak ve pınar anlamına gelen Pega sözcüğünden Biga’ya dönüştüğü kuvvetli bir ihtimaldir. Pega sözcüğünden Pegasos türemiştir. Pegasos eski Yunan’da ve çok Tanrılı dönemlerde insanlarca varlığı kabul edilen efsanevi kanatlı attır. Pegasos sanatçıların hayal gücünü simgeler ve ozanlarca ilham perisi sayılırdı.

Tarih 29 Eyl 2014 Kategori: Şule AKAR

Pendik Anılarım

Biz 1974 yılında geldik Pendik balıkçı köyüne.. O tarih kadar doğduğum Şişli-Çağlayan’da yaşıyorduk. Babam Kağıthane’deki benim de yıllar sonra ilk iş tecrübem olarak 5 yıl çalıştığım firmada çalışıyordu. İşi Pendik’e taşındığı için bizde Pendik’e taşınmıştık. İlkokul 5. sınıfı Pendik Merkez okulunda okuyup bitirmiştim.

Tarih 22 Ağu 2014 Kategori: Aylin AKGÜN

KAR YAĞIYOR

Dışarıda lapa lapa kar yağıyor,ve ben camın önüne oturmuş çayımı yudumluyorum….Hava gri, odun kokusu evi sarmış, soba çıtır çıtır ses çıkarıyor…. çocukluk anılarım canlandı.

Zonguldak Fener ilkokulunun arkasında, yokuşu çıkınca müstakil bir evde oturduğumuzu hatırlıyorum.

3 veya 4 yaşlarında olmalıyım.

Tarih 22 Ağu 2014 Kategori: Aylin AKGÜN

ARKADAŞ

Babamı 1979 senesinde kaybettikten sonra sudan çıkmış balığa dönmüştük ailece.. Çınar ağacımız ve bugüne değin unutamadığım ilk sevdiğim adam kalp yetmezliği tanısı ile bizlere veda etmişti..O benim her şeyimdi..Yerini hiç bir şey dolduramadı..Onu hasretle ve Rahmet le yad ediyorum, mekanı cennet olsun..